کاربر گرامی  خوش آمدید ... 

تحقیق مقاله کشور ژاپن

مشخص نشده
1385
44
word
252 KB
3250
قیمت: ۴,۴۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله کشور ژاپن

  مقدمه

  ژاپن کشوری است که با رشد صنعتی خود در سطح جهان نظر همه محققان را به سوی خود جلب کرده است ، هر فردی خواهان آن است که بداند این کشور کوچک چگونه در مدت کمتر از یک قرن توانسته است بازارهای بزرگ جهان را تسخیر نماید حتی اگر خودمان به پیرامون محل زندگی خویش نیم نگاهی بیندازیم آثار تلاش ها و اختراعات و ابتکارات مردم این کشور را خواهید دید . شکی نیست که پیشرفت هرکشور ریشه عمیق در آموزش و پرورش آن کشور دارد و این امر در کشور آفتاب تابان به خوبی توانسته است با برنامه ریزی دقیق و آموزش جدی بر همه مشکلات فائق آمده و تکنولوژی و صنعت خود را به اعلاء ترین درجه از پیشرفت رساند و نظر محققان آموزشی را به خود جلب نماید .

  از آنجایی که یکی از اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ساختن جامعه ای ایده آل و موفق و الگو می باشد و این امر بدون توجه به آموزش و پرورش امری غیرممکن خواهد بود لذا آشنایی و شناخت آموزش و پرورش کشورهای درحال توسعه و پیشرفته بسیار ضروری بوده و راهگشای ما در پیشرفت علمی و صنعتی کشورمان می باشد . لذا بر آن شدم تا با مطالعه و تحقیق پیرامون سازمان آموزش و پرورش این کشور قدمی هرچند ناقص برداشته و به این ترتیب شناختی مختصر در این زمینه بدست آورم .

  این تحقیق شامل سه بخش عمده می باشد . که بخش اول آن به شناخت وضعیت جغرافیایی و تاریخی و خصوصیات فردی ژاپنی ها می پردازد و بخش دوم آن که خود شامل دو بخش دیگر است به آشنایی با آموزش و پرورش گذشته ، قبل از عصر می جی    ( miji ) ، سالهای (1868  1630) م و در عصر « می جی » ( 1945  1868 ) م ، پرداخته شده است و در بخش سوم که شامل آموزش و پرورش ژاپن امروز و نظام فعلی می باشد پرداخته شده است .

  قابل توجه است که در این نوشته بیشتر سعی بر اختصار و فهرست نگاری از نظام آموزشی کشور ژاپن با مختصری از وضعیت هر موقعیت شده است هرچند که هر عصری دارای فلسفه ها و تعلیم و تربیت خاص مربوطه به خود است که در این تحقیق مجال به پرداختن گسترده آن نبود و بیشتر بر نظام فعلی تأکید شده است .

  از خداوند متعال توفیق روزافزون و کسب تجارب ارزنده و پیشرفت همه جانبه همه

  دست اندرکاران تعلیم و تربیت را خواستارم  .

  « و به امید روزی که نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران الگویی برای همه

  نظام های دنیا باشد »

  قسمت اوّل

  شامل مشخصات :

                   1 جغرافیائی

                    2 تاریخی

                    3 خصوصیات فردی اجتماعی

  1) آشنایی مختصر با وضعیت جغرافیایی ، اقتصادی ژاپن [1] :

  ژاپن ، با وسعت 372.313 کیلومتر مربع پنجاهمین کشور جهان است که در نیمکره شمالی و نیمکره شرقی در شرق قاره آسیا بصورت مجمع الجزایر در شمال غرب اقیانوس کبیر و در کنار دریای ژاپن و نزدیکی سواحل روسیه و کره جنوبی واقع شده است و در کمربند زلزله ای اقیانوس کبیر که قسمت اعظم آن را جنگل ها با آب و هوای نسبتاً گرم و پر باران می باشد وجود دارد .

  جمعیت آن در سال 1900 میلادی بالغ بر 180 میلیون نفر و تراکم جمعیت 313 نفر در کیلومتر مربع می باشد . 76% مردم کشور ساکن شهرها بوده و پرجمعیت ترین شهر آن توکیو با بیش از 10 میلیون نفر جمعیت می باشد . 3/24% جمعیت را افراد کمتر از 14 سال و 4/64% را افراد بالاتر از 60 سال تشکیل داده است ، متوسط عمر مردان در سال 1983 معادل 5/72 سال و زنان 80 سال است .  4/99%  مردم این کشور از نژاد ژاپن بوده و 5/0% از نژاد کره می باشند .

  زبان رسمی و رایج ژاپنی بوده که با خط مخصوص به خود نوشته می شود .

   

  دین اکثر مردم بودایی و شینتو بوده و 8/0% مسیحی می باشد و 2/0% مسلمان

  می باشند .

  حکومت این کشور امپراطوری است و نخست وزیر و وزراء در عین حال عضو مجلس می باشند . قوه مقننه از دو مجلس که یکی مجلس نمایندگان با 511 عضو که به مدت چهارسال انتخاب شده و دیگری مجلس مشاورین با 252 عضو که به مدت 6 سال انتخاب می شوند ، تشکیل شده است .

  قانون  اساسی که در سال 1947 تدوین شد ژاپن را که از 43 ناحیه که هرکدام بوسیله یک فرماندار انتخاب می شود و دارای یک شورای محلی می باشد و اداره می شود به دو ناحیه شهری و یک ناحیه پایتخت نشین تشکیل یافته است قرار داده است .

   

  صنعت و کشاورزی عبارت است از فولاد سازی ، ماشین آلات ، کشتی سازی ،

  هواپیماسازی ، شیمیایی ، الکترونیک ، برنج ، غلات ، سبزیجات ، میوه جات ، سیب زمینی ، توتون مهمترین محصولاتش را تشکیل می دهد .

  نیروی کار بالغ بر 70.000.000 نفر است که 36% آن در صنایع 12% آن در کشاورزی و 52% در بازرگانی و تجارت مشغول می باشند .

  میزان تولید ناخالص ملی در سال 1985 حدود 1057 میلیارد دلار بوده که درآمد سرانه به 170.000 دلار که 8/36% از صنایع 1/8%  از کشاورزی 23% از تجارت و 11% از خدمات می باشد بدست می آید .

  ارتباطات در ژاپن به صورت دولتی و خصوصی اداره می شود ، در سال 1976 تعداد 944 فرستنده رادیویی 6117 فرستنده تلویزیونی و 59.650.000 گیرنده رادیویی و 26.545.000 گیرنده تلویزیونی بوده است ( آمار مربوط به سال 1984 می باشد ) در سال 1975 تعداد 14.283.000 رادیو و 12.453.000 تلویزیون تولید شده است .

  نشریات در این کشور بطور متوسط 250 نشریه روزانه با تیراژی حدود 61.081.000 و سرانه 526 روزنامه برای هر هزار نفر منتشر می گردد که مقیاس آن براساس سیستم متریک می باشد ؟

  2- تاریخچه مختصر ژاپن :

  تاریخ روشن و واضح ژاپن به سال 660 قبل از میلاد برمی گردد که امپراطور ژاپن در این سال بوسیله جیموتنو تأسیس شد و از همان سال امپراطوران ژاپن به خود جنبه الهی دادند ، در قرون اولیه میلادی قبایل مختلفی در جزایر ژاپن سکونت داشتند که حکومت هریک از آنها در دست کاهنان بود . نخستین اروپایی هایی که به ژاپن راه یافتند پرتقالی ها بودند که در سال 1542 با این کشور روابط بازرگانی برقرار نمودند ، در اواسط و اواخر قرن شانزدهم مسیحیت به ژاپن وارد شد در اواخر قرن 16 سه جنگجوی بزرگ یعنی « بوتوناگا ، هیدیوشی ، وایباسو » یکی بعداز دیگری ژاپن را به تسلط خود درآوردند .

  ایباسو ، مؤسس سلسله « شوگویی توکوگاوا » بود که در سال « 1867  1603 » بر ژاپن فرمانروایی کرد .

  جامعه ژاپن در دوره خاندان « توکوگاوا » طبقه بندی شده بود و حدود و اختیارات آنها سخت رعایت می شد . این طبقات عبارت بودند از : فئودال ها ، سامورایی ها ، دهقانان ، صنعت کاران ، تجار . در قرون 17 و 18 شهرها رونق گرفت و طبقه بازرگانان بر کشور مسلط شدند .

  در اواسط قرن 19 رژیم « شوگوتی توکوگاوا » که از داخل و خارج در معرض تهدید بود از پا درآمد و درسال 1868 « شوگون » وقت ناچاراً استعفا کرده و در سال 1868 امپراطوری « موتسوهیتو» به عنوان اولین امپراطوری پس از 700 سال قدرت را در دست گرفت و از این زمان دوره معروف بازگشت « می جی » آغاز گردید . در این دوره فرمانروایان ژاپن به جای خودداری از ورود بیگانگان و عدم تجارت با آنان ، سعی درا ستفاده از فنون و صنایع و تمدن مغرب زمین کرده و در این راه به پیشرفت های فراوانی نائل شدند و به خاطر وجود رهبرانی لایق ژاپن به سرعت به یک مملکت صنعتی نوین و یک قدرت نظامی و قطب اقتصادی مبدل شد .

  3) خصوصیات فردی و اجتماعی مردم ژاپن [2] :

  به لحاظ اینکه در رابطه با خصوصیات فردی و اجتماعی ژاپنی ها در مقالات ، کتابها ، نقل قولها ، کنجکاوی زیادی نشان داده می شود در این قسمت سعی شده است باتوجه به سخنان وگفته های هیئت های اعزامی ، و فیلم های ژاپنی ، نوشتجات و مجلات و کتابهای گوناگون چکیده ای از این خصوصیات فردی ، اجتماعی را بیان کنیم . اما باید اذعان کنم که هرچند جامعه کنونی ژاپن رفته رفته دچار سرمایه داری غربی گردید . آموزش و پرورش ژاپن هنوز هم نتوانسته است مفاسد اجتماعی که خودبخود در نظام های سرمایه داری بوجود می آید را به کلی از بین ببرد و می توان گفت که مجموعه مفاسدی که در        جامعه های غربی سرمایه داری به عیان مشاهده می گردد ، در جامعه ژاپن به صورت جوانه های ناپیدا و مخفی و یا به شکل عیان به چشم می خورد و برنامه های رادیو و تلویزیون و دیگر وسایل ارتباط جمعی خاصه مجلات و روزنامه های خاص در تقویت و اشاعه آن در بین جوانان بسیار فعال هستند ، بدیهی است خصوصیاتی که در ذیل آمده است عموماً به نکات مثبت اشاره شده است ولی به این معنا نیست که کشور ژاپن هیچ مشکلی ندارد بلکه چون ذکر علل پیشرفت مادی و فنی ژاپن مورد نظر بوده است فقط به موارد مثبت اشاره شده است .

  به طور خلاصه و کلی خصوصیات فردی ، اجتماعی مردم ژاپن را می توان در موارد ذیل خلاصه کرد :

  سخت کوشی و خود اتکایی

  نظم پذیری و رعایت ضوابط و دستورالعمل ها بطور مؤثر و خودکار

  برخورداری از روحیه قناعت و صرفه جویی

  جمع گرایی و وابستگی به خانه و گروه و توجه به « ما » در مقابل دیگران که در سطح ژاپن وجود دارد .

  رعایت سلسله مراتب و احترام به تجارب و سابقه کار و اطاعت از همدیگر از روی احترام نه ترس .

  آگاهی دادن و مطلع کردن افراد همه جامعه یا گروه و شرکت از فعالیت ها و اهداف مربوطه و برقراری نوعی سابقه پدرانه .

  برخورداری از وجدان کاری بسیار بالا و اهمیت قائل شدن برای کار و ارجح شمردن مصالح شرکت و مؤسسه بر منافع شخصی .

  توجه به نظافت و بهداشت و سرزندگی و نشاط و خنده رویی

  توجه خاص به زیبایی و طبیعت و گل

  وطن دوستی و دارابودن عرق مذهبی .

  000 با توجه به این اصول درمی یابیم که رمز موفقیت و پیشرفت این کشور چه می تواند باشد .

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله کشور ژاپن

  فهرست:

  مقدمه .............................................................................................................  1

  قسمت اول

  آشنایی مختصر با وضعیت جغرافیایی ژاپن .........................................................  4

  آشنایی مختصر با وضعیت تاریخی ژاپن ..............................................................   6

  آشنایی مختصر با خصوصیات فردی اجتماعی ژاپن ................................................   7

  قسمت دوم

  آموزش و پرورش ژاپن در گذشته .......................................................................   11

  آموزش و پرورش ژاپن در عصر می جی ...............................................................  13

  قسمت سوم

  آموزش و پرورش ژاپن بعد از عصر می جی ........................................................   20

  آموزش و پرورش ژاپن امروز – نوین ................................................................   21

         بخش اول : ساختار نظام آموزشی ژاپن ..................................................................   23

         بخش دوم : تربیت معلم در نظام آموزشی ژاپن ...................................................    33

         بخش سوم : دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی ................................................     37

         بخش چهارم : نقش رادیو و تلویزیون در نظام آموزشی .........................................      39

        بخش پنجم : مشکلات و تنگناهای نظام آموزش و پرورش ژاپن ............................       42

        منابع و مآخذ  ................................................................................................       45

  منبع:

  آموزش و پرورش در ژاپن و استرالیا تدوین : عبدالحسین نفیسی ناشر : معاونت امور اجتماعی و مدیریت آموزش و پرورش عمومی و فنی حرفه ای چاپ دوم اسفند 1366

   

  کتاب تعلیم و تربیت جهانی در قرن بیستم ترجمه و تألیف : امان الله صفوی

  ناشر : انتشارات قطره 1372

  کتاب تاریخ جهانی آموزش و پرورش جلد اول تالیف : گاستون میالاره ژان ویان ترجمه : محمدرضا شجاع رضوی انتشارات : استان قدس رضوی 1370

  روزنامه کیهان مورخه سیزدهم دی ماه 1365

  کتاب جامعه و آموزش و پرورش .

تحقیق در مورد تحقیق مقاله کشور ژاپن, مقاله در مورد تحقیق مقاله کشور ژاپن, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله کشور ژاپن, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله کشور ژاپن, تحقیق درباره تحقیق مقاله کشور ژاپن, مقاله درباره تحقیق مقاله کشور ژاپن, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله کشور ژاپن, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله کشور ژاپن
امتیاز کاربران: 

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول